Tuesday, June 12, 2018

Primitiivne elu

Teate... viimasel ajal on mind haaranud ühed YouTube kanalid, neid on järsku tekkinud nagu seeni peale vihma, Olen neid nüüd mõnda aega jälginud ja leidnud ka ilmselt koha millest see kõik on saanud alguse.

Üheks esmaseks kanaliks võib pidada ilmselt seda Primitive Technology videoblogi, eelkõige juba jälgijate poolest mida nüüdseks hetkeks on ca 8 miljonit inimest. Kanal põhineb primitiivse elu näitamisel, kuidas tehti vanasti tuld, eluasemeid, peeti jahti või tehti savist potte, kusjuures kõik need videod on tummad, ehk siis peategelane ei räägi sõnagi vaid lihtsalt tegutseb, ometi on see kuradi huvitav. Mina isiklikult olen sellest täiesti haaratud, lisaks veel 8 miljonit inimest. Kuna aga videoid tekib sinna harva hakkasin ma ühel päeval otsima veel alternatiivseid videoid, mis viis mind ka sihile, avastasin lausa sellise võrgustiku inimesi kes analoogset materjali toodavad.

Tulles nüüd nende alternatiivide juurde torkab silma sarnane muster. Videod on tummad osatäitjad ei kasuta suhtlemiseks sõnu, ehk mõni viibe käega või lihtne mõmin, taustaheliks laulavad linnud, voolab vesi või põleb mõni lõke, lisaks on võimalik näha erinevaid kaadreid kaunist loodusest. Peale tööpäeva lõppu on nende videote vaatamine lausa puhkus, sellel hetkel saab aju lihtsalt välja lülitada ja nautida.
Muidugi on nende alternatiivide juures üks miinus, need on raskelt üle näideldud ja nende sisu hakkab korduma.. jah tegemist on tõenäoliselt Filipiinidel filmitud videotega ning nende üks ja ainus eesmärk on teenida raha, seda siis YouTubes näidatavate reklaamide pealt. Snitti on võetud aga orginaalselt kanalilt.

Loetlen siia alla nüüd mõned kanalid:
Wilderness Technology
Primitive Life
Survival Skills Primitive
Primitive Skills
Survival Skills

Huh... see on vaid murdosa eksisteerivatest kanalitest, märksõnad üldjoontes ongi: Survival, Primitive, Technology, Skills jms need on omavahel läbisegi segatud kanali nime loomiseks.
Põhilised tunnused nende videote juures, osatäitjaid on enamasti kaks, vahetevahel üks. Videotes tehakse enamasti süüa "how to catch wild duck" või midagi taolist, tõenäoliselt seesama part on tegelikult kodustatud ja toodud metsa kus siis teda kütitakse ja küpsetatakse, sellest annab aimu juba näitlemine selle pardi leidmisel. Teiseks võib välja tuua onnide / hüttide ehitamise, kolmandaks vee saamine ja filtreerimine ning neljandaks erinevate tiikide või basseinide ehitus puhkamiseks, kalade / konnade hoiustamiseks.
Kui nüüd üks kanal on ehitanud näiteks tiigi kalade hoidmiseks teevad seda riburada ka kõik teised kanalid, igaüks teeb tiigi lihtsalt erineva kujuga, põhiline märksõna on "Underground" see läheb tõenäoliselt kuskil tõlkes kaduma ja on omamoodi naljakas.Ma ei hakka rohkem detailsemalt neid kanaleid lahti seletama, põhjus miks ma nende kohta üldse kirjutan on see, et need kõidavad mind ja miks need kõidavad mind.
Me elame ühiskonnas kus toimub meeletu andmevool, infot pressitakse sisse igalt ekraanilt olgu selleks siis teler, nutiseade, arvuti või käekell, me ei saa ju millestki ilma või maha jääda. Kõigega peab kursis olema ja sellega kaasas käima, kuid miks? Meedias räägitakse pidevalt depressioonist, stressist ja muust jamast mille ravimiseks inimesed suisa tablette neelavad või haiguslehel viibivad, kas me just ise seda jama omale kaela ei too, olles pidevalt seotud tohutu mahu infoga, tahtes olla moodsad ja omada kõike kõige paremat?

See on ka otsene põhjus miks ma nendest videoitest kirjutasin, mis iganes põhjusel neid ka ei toodetaks, siis pakub nende vaatamine mulle tohutut rahulolu ja inspiratsiooni. Selle video vaatamise ajal näed sa kõige lihtsamat ja primitiivsemat elu, kus millegi loomiseks ei ole sul vaja kalleid tööriistu või söögi tegemiseks moodsat pliiti. Minul ajaks ka harja mustaks, kui töö tegemise ajal tööriist katki läheks või pliit töölepingu ülesse ütleks. Jälle sa pead muretsema kust sa saad uue pliidi, mis see maksab, kuidas see transportida ning kuhu viia vana. Nendel seda muret pole, tee aga tuli ja kokka südamest.
Teine põhjus mis mind kõidab oleks nö ehitamine või nokitsemine, olen ka ise tugevalt tehnikahuviline inimene ja primitiivsete asjade ehitamine pakub mulle lihtsalt huvi, kui lihtsalt saab tegelikult asju ehitada.

Kolmas põhjus, SÖÖK jah ma töötan küll informaatika valdkonnas, kuid vahepeal süüa teha ja söögiga katsetada on vägev, ka nendest videotest leiab lahedaid retsepte.


Lõpetuseks .. ilmselt see postitus muutus pikaks ja venivaks, kuid kokkuvõtvalt saan öelda seda, tõmmake see pea ekraanist välja ja suhelge päris maailmaga rohkem, elage lihtsamalt ning ärge ajage taga viimast. Te ei kaota midagi.

No comments:

Post a Comment